DNEVNIK
Erasmus+ izmenjava s šolo I.I.S. “Majorana-Maitani” iz Orvieta
v čudoviti Umbriji
Sreda, 21. 1. – prihod in prvi vtisi
(Potovanje in spoznavanje okolja)
V sredo, 21. 1., smo se podali na pot v Italijo. Iz Maribora smo se odpravili proti Gradcu, kjer smo prestopili na spalni vlak za Bologno. Potovanje z nočnim vlakom je bilo posebno doživetje, saj smo prvič izkusili tak način potovanja, ki spodbuja trajnostno mobilnost. Po zajtrku na vlaku smo opravili še dva prestopa. Peljali smo se skozi čudovito umbrijsko pokrajino in naslednji dan okoli 12. ure končno prispeli v Orvieto. Tam so nas toplo sprejeli naši gostitelji.
Sledila sta malica in kratek ogled šole, nato pa smo z gostitelji odšli domov na odlično kosilo. Popoldne smo raziskovali staro mestno jedro na pečini, se sprehodili po Orvietu in si privoščili gelato – priporočamo pistacijo. Po dolgem in napornem dnevu smo se zvečer vrnili domov ter hitro zaspali.
Ema Božič in Zala Cigale
Petek, 23. 1. – šola in aktivno državljanstvo
(Učenje skozi sodelovanje in razpravo)
V petek, 23. 1., smo obiskali šolo naših gostiteljev, IIS Majorana–Maitani. Za nas so pripravili zanimiv in pester program, ki je vključeval kemijske eksperimente, krajšo predstavitev s področja astronomije ter delavnico z vodeno debato. Spoznali smo tudi projekte, kot je AGORA, kjer dijaki razvijajo razumevanje demokratičnih procesov, argumentacije in aktivne participacije v družbi.
Popoldne smo se odpravili v središče mesta, kjer smo s pomočjo lova na zaklad raziskovali znamenitosti Orvieta in mesto spoznavali na igriv način. Večer smo preživeli v krogu gostiteljskih družin.
Luca Čelofiga in Zala Zemljak
Sobota, 24. 1. – življenje v družini
(Medkulturno učenje)
V soboto, 24. 1., smo dan preživeli z gostiteljskimi družinami. Poleg druženja smo spoznavali vsakdanje življenje v drugi kulturi ter razvijali medkulturno razumevanje in strpnost. Po slastnem zajtrku smo imeli nekaj časa za počitek, po kosilu pa smo se odpravili v Bolseno, približno uro vožnje iz Orvieta. Tam smo preživeli prijetno popoldne, se sprehodili ob jezeru in poskusili domači gelato.
Po vrnitvi v Orvieto smo obiskali bližnjo kavarno, kjer smo spoznali prijatelje naših gostiteljev ter ob kavi in rogljičku prijetno poklepetali. Po večerji smo igrali družabne igre in si ogledali film, v italijanščini seveda.
Isidora Popović in Lola Cerović
Nedelja, 25. 1. – kultura in dediščina
(Raziskovanje zgodovine mesta)
Tudi nedeljo, 25. 1., smo preživeli z našimi gostiteljskimi družinami in z njimi doživeli marsikaj zanimivega. Ponovno smo se podali v Orvieto in tam podrobneje raziskali nekatere že znane znamenitosti ter odkrili tudi nekaj novih. Najprej smo si ogledali globine vodnjaka Svetega Patrika, nato pa smo na vrhu urnega stolpa uživali v prečudovitem panoramskem razgledu. Nato smo občudovali zunanjost prelepe katedrale in za večerjo uživali v dobri italijanski pici. Zvečer smo se sprehodili skozi ulice Orvieta in tako imeli priložnost antično mesto videti tudi ponoči. Ogled znamenitosti nam je omogočil razmislek o povezavi med zgodovino, umetnostjo in družbo.
Zala Zemljič in Gala Aurednik
Ponedeljek, 26. 1. – Rim in razmislek o družbi
(Zgodovina in sodobni pomen)
V ponedeljek, 26. 1., smo se zgodaj zjutraj z vlakom odpravili proti prestolnici Italije. Po prihodu v Rim smo najprej zavili v kavarno, kjer smo si nabrali moči za pester dan, ki je bil pred nami. Nato smo se odpravili proti baziliki Marije Snežne in cerkvi svetega Petra v vezeh, kjer smo si poleg verig, v katere je bil vklenjen sveti Peter, ogledali tudi Michelangelove mojstrovine.
Po obisku Koloseja nas je presenetil dež, zato smo se zatekli v metro, kjer smo si ogledali ostanke rimskega imperija, odkrite na območju foruma, ki smo si ga prav tako ogledali.
Sledil je prosti čas za samostojno raziskovanje mesta, kosilo ali nakupovanje.
Kasneje smo obiskali še Panteon in vstopili v njegovo veličastno notranjost. Na poti do znamenitega trga Navona z vodnjakom štirih rek smo se ustavili tudi v cerkvi svetega Ludvika Francoskega.
Dan smo zaključili na španskih stopnicah ter ob tem razmišljali o tem, kako so antične civilizacije vplivale na današnje razumevanje demokracije, prava in državljanske odgovornosti. V Orvieto smo se vrnili z metrojem in vlakom.
Hana Kolednik in Tjaša Rojht
Torek, 27. 1. – znanje, umetnost in tradicija
(Lokalna kultura in delavnice)
V torek, 27. 1., zjutraj smo se slovenski dijaki skupaj z našimi italijanskimi gostitelji zbrali v tipičnem italijanskem baru na slastnem zajtrku. Po njem smo se odpravili proti katedrali, kjer smo se dobili s profesoricami. Sledil je poučen ogled srednjeveškega arhitekturnega bisera, ki sodi med najlepše in najbolj prepoznavne italijanske sakralne objekte. Italijanska profesorica umetnosti nam je razložila pomen in sporočilo čudovitih renesančnih fresk, ki naj bi navdihnile Michelangela, da ustvari znamenito Poslednjo sodbo.
Nato smo imeli nekaj prostega časa, ki smo ga izkoristili za raziskovanje starodavnih ulic Orvieta. Po kosilu smo se podali na sprehod okoli mesta in obiskali nekaj čudovitih razglednih točk.
V stari zgodovinski stavbi smo sodelovali na delavnici izdelave tradicionalne tinkture Orvietan, nekoč znanega zdravilnega pripravka. Opazovali smo postopek priprave, vonjali skrbno izbrane sestavine, spoznavali njihovo uporabo in tinkturo tudi poskusili. Izkušnja je bila hkrati poučna in zelo drugačna.
Po večernem druženju v baru smo se podali domov k našim gostiteljem, kjer smo preostanek večera preživeli v prijetnem vzdušju.
Aleksej Lutar in Ivo Jokić
Sreda, 28. 1. – refleksija in slovo
(World Café in zaključek)
Zadnji dan izmenjave Erasmus+ smo se zbrali v šoli ob osmih zjutraj. Dijaki smo v skupinah razpravljali o idealni šoli prihodnosti. Pri tem smo se osredotočili na vprašanja, kot so:
• kakšna naj bo vloga dijakov pri odločanju,
• kako ustvariti vključujoče in podporno okolje,
• kako naj šola spodbuja kritično mišljenje, sodelovanje in odgovornost.
Skozi več krogov razprav smo menjavali skupine, nadgrajevali ideje in iskali skupne rešitve. Na koncu smo svoje ugotovitve predstavili ostalim. Aktivnost je poudarila pomen aktivnega sodelovanja, dialoga, demokratičnega odločanja in skupnega iskanja rešitev.
Ta izkušnja nam je pokazala, da lahko tudi mladi aktivno soustvarjamo šolski prostor in širšo družbo.
Nato smo se iz srca zahvalili gostiteljem, si pomahali v slovo in se z vlakom odpravili do Benetk, kjer smo prestopili na vlak za Gradec. Ta je žal zamujal eno uro, a smo kljub temu na koncu varno prispeli in se odpravili vsak proti svojemu domu, hvaležni za izkušnjo.
Matevž Bračko in Andraž Vadnjal







