GOSTUJOČA PROFESORICA: Claire Demange

DNS ‘The Necessary Teacher Training College in Denmark’

Predavateljica je izvedla delavnico, na kateri je predstavila sodobne učne pristope, ki jih uporabljajo na DNS univerzi.

Kratka vsebina: »Kako se z mehkimi veščinami opremiti za negotovo prihodnost?«

Na delavnici smo razpravljali o prihodnosti, kaj dijake in učitelje skrbi, vznemirja, kaj pa jim vliva upanje. Katera orodja/strategije bodo uporabili, da bi se čim bolje pripravili na prihodnost in bi se ob tem počutili varne. Obojim so lahko v pomoč »mehke veščine«  ̶  kot so komunikacija, vodenje, timsko delo, organizacijska in ustvarjalnost, potrebne za usposabljanje, delo in življenje.

Obisk iz Britanske ambasade

Ko boste veliki, boste lahko tako uspešni kot jaz! Je začel svoj nagovor predstavnik Britanske ambasade na II. gimnaziji Maribor. V mesecu aprilu smo gostili predstavnika Britanske ambasade ter dva predstavnika študentov, ki se izobražujeta ali sta se izobraževala na univerzitetnih institucijah v Veliki Britaniji. Namen njihovega obiska je bil osveščanje mladih o možnostih nadaljnjega šolanja v tujini. Zaradi združevanja sodobnih učnih pristopov in izobraževanja učiteljev v tujini, so slovenski dijaki, ki se odločijo za študij v tujini, izjemno dobro pripravljeni na akademske izzive. Imajo trdno podlago in predznanje, zaradi česar so na tujih univerzah zelo cenjeni.

Sledenje na delovnem mestu: obisk iz Španije

V mesecu maju smo gostili dve španski učiteljici, ki poučujeta angleščino in matematiko. Poleg obiska učnih ur sta si ogledali tudi našo šolo, knjižnico, amfiteater ter sodelovali v šolskih aktivnostih. V prostem času sta obiskali Ljubljano in Graz, prav tako pa smo se skupaj odpravili na izlet s splavom po reki Dravi ter se povzpeli do Trikotne jase. Verjamem, da je njuno sledenje na delovnem mestu predstavljalo odlično izhodišče za naš novi projekt z naslovom “Think Globally – Act Locally”, ki nas čaka v šolskem letu 2024/25.

Obisk Zlate Gvozdenov

RAZMIŠLJANJE O UPOKOJITVI PRI STAROSTI 37 LET na severovzhodu Slovenije, ALI MORDA NE? Zlata prihaja iz živahnega mesta Vršac, Republika Srbija in je nekdanja dijakinja II. gimnazije Maribor. Zlato sem prvič spoznal, ko je bila le sramežljiva in plašna najstnica, a z močno voljo po učenju in izvajanju borilnih veščin. Kljub številnim izzivom, vključno s finančnimi težavami, je Zlata pokazala neverjetno vzdržljivost in odločnost, da uspe v študiju ter sledi svojim sanjam. Modre besede Zlatinje matere o pomenu izobraževanja so se dotaknile Zlate, poudarjajoč, da se motiviran študent lahko izkaže ne glede na institucijo, zlasti z besedami: “Za dobrega študenta ni slabe šole!”

Med svojim obiskom je Zlata razmišljala o pomembnosti uravnoteženja dohodka z osebno izpolnitvijo, pri čemer je opazila, da čeprav naravoslovci morda zaslužijo več, to ne nujno pomeni sreče. Poudarila je potrebo po meddisciplinarnem sodelovanju na področjih kot je genska terapija ter napovedala, da bodo prihodnji napredki vključevali kombinacijo bioloških materialov in tehnologije. Govorila je o sodobnih pristopih poučevanja, ki jih je bila tekom študija deležna. Sklepoma je bil obisk Zlate resnično navdihujoč in razsvetljujoč za vse nas v naši šoli, tako učitelje kot učence. Njena odločnost, trdo delo in uspeh na področju molekularne biologije služijo kot opomin, da je z zavzetostjo in strastjo vse mogoče. Njene vpoglede o pomembnosti znanja, sreče in prihodnosti znanosti so neprecenljive. Ko razmišlja o upokojitvi pri mladih 37 letih, kot je sama v hecu povedala, si lahko samo predstavljamo, kaj je v življenju vse dosegla in kakšni podvigi jo čakajo v prihodnosti. Ne glede na to, ali nadaljuje s svojimi revolucionarnimi raziskavami, se ustali v Sloveniji ali raziskuje nove priložnosti, smo prepričani, da bo blestela v katerem koli izbranem življenjskem potu. Zahvaljujemo se za obisk naše nekdanje študentke Zlate Gvozdenove in ji želimo vso srečo in uspeh v njenih prihodnjih prizadevanjih. Resnično je pustila trajen vtis na nas vse.

Obisk Dr. Bruna Mariniča

“Morda ni bolj temeljnega vprašanja kot izvor življenja na Zemlji. Kako lahko začnemo razmišljati o tem problemu in kako nam lahko kemija pomaga razjasniti, kje in kako se je življenje začelo.” Je dr. Bruno Marinič povedal o novodobnih spoznanjih v njegovem raziskovalnem delu. Navdušil je učitelje in dijake, ki ga kar niso mogli nehati spraševati o njegovem delu, znanstvenih raziskavah in tudi o življenju v Angliji. Dr. Marinič ima bogate izkušnje, ki jih je delil za učitelji in dijaki II. gimnazije Maribor na kratkem 45 minutnem predavanju. Govoril je o sodobnih učnih metodah in načinih raziskovanja v naravoslovju, ki jih uporablja pri svojem delu.

“Dr. Bruno Marinič je leta 2014 diplomiral na II. gimnaziji Maribor in se nato preselil v Veliko Britanijo, kjer je na Univerzi v Oxfordu na St John’s College pridobil dodiplomsko diplomo iz kemije. Po uspešnem zaključku magisterija z odliko leta 2018 je nadaljeval svoje študije na Oxfordu, kjer je sledil doktorski študij iz organske kemije pod mentorstvom prof. Tima Donohoeja, pri čemer je delal na razvoju novih reakcij dearomatizacije N-heterociklov. Po uspešni obrambi doktorata leta 2023 se je preselil v MRC-Laboratorij molekularne biologije, kjer sodeluje s prof. Johnom Sutherlandom FRS pri razjasnjevanju kemičnega izvora življenja. Trenutno je tudi raziskovalni sodelavec Corpus Christi College na Univerzi v Cambridgeu, kjer poučuje kemijo študentom naravoslovja.”